Drodzy Czytelnicy, Drogie Czytelniczki,
z nadchodzącą szybkimi krokami jesienią i z nowym rokiem akademickim przesyłamy Wam kolejny numer naszego „wiadomościolistu”.
Wydarzenia
(aktualności z życia TNSA)
Nasze przedwakacyjne spotkanie wokół książki Theophile’a de Girauda Zbawienna bezdzietność. Antynatalizm we wczesnym chrześcijaństwie cieszyło się z Waszym sporym zainteresowaniem. Jest nam bardzo miło, że uhonorowaliście nas tak liczną obecnością. Po panelu dyskusyjnym mieliśmy okazję porozmawiać z Wami osobiście, tym razem twarzą w twarz, a nie – jak to zwykle dzisiaj bywa – monitorem w monitor. Poza tym otrzymaliśmy od Was nie tylko wsparcie w postaci obecności, ale także liczne, serdeczne słowa. To budujące doświadczenie dało nam paliwo do dalszego działania i skłoniło do częstszego organizowania podobnych spotkań. Być może – za Waszymi podpowiedziami – kolejne odbędzie się już niebawem. Wypatrujcie wieści!
Link do książki tutaj: https://tnsa.pl/produkt/zbawienna-bezdzietnosc-antynatalizm-we-wczesnym-chrzescijanstwie-theophile-de-giraud/
Ostatnim razem informowaliśmy Was o nominacji do nagrody w Konkursie PTWK „Najpiękniejsze Polskie Książki 2022”. Nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze, że nasza książka Najlepiej – nie urodzić się otrzymała główną nagrodę! Tego to się nie spodziewaliśmy, serio. W ogóle – funkcjonowanie naszego stowarzyszenia i wydawnictwa to dla nas niekończące się pasmo miłych zaskoczeń i niespodzianek. Długo zastanawialiśmy się nad przyczynami takiego stanu rzeczy i nic sensownego nie udało nam się wymyślić. No, może poza tym, że wystarczy robić to, co się kocha najlepiej jak się potrafi – i wtedy na owoce nie trzeba będzie długo czekać. Gdybyście chcieli poczytać nieco więcej o konkursie, o tym, dlaczego nasza książka otrzymała nagrodę, a także o innych – jakże pięknych! – zwycięskich publikacjach, zapraszamy tutaj, do konkursowego katalogu: https://ptwk.pl/wp-content/uploads/2023/06/NPK-2022-Katalog-63-do-internetu.pdf
Link do II wydania książki w serii XYZ: https://tnsa.pl/produkt/najlepiej-nie-urodzic-sie-zaistnienie-jako-krzywda-david-benatar-ii-wydanie/ (pierwszego, nagrodzonego, wydania już niestety nie mamy; a korzystając z okazji: pamiętajcie, że zwykle pierwsze wydania naszych książek są wyjątkowe, warto więc nie zwlekać i kupować, choćby dla samych projektów typograficznych).
Wokół książek
(na temat naszych publikacji)
1. Mężczyźni, którzy gwałcą. Psychologia oprawcy
Praca ta jest po redakcji i właśnie przygotowujemy skład. Ale już teraz chcieliśmy się pochwalić projektem graficznym tej książki, możecie go zobaczyć tutaj: https://tnsa.pl/projekt-ksiazki-mezczyzni-ktorzy-gwalca-psychologia-oprawcy/ (dajcie znać, czy się Wam podoba). Prawdopodobnie przed drukiem uruchomimy przedsprzedaż. Będziemy o tym informować w osobnej wiadomości. Mamy też dla Was spis treści: https://tnsa.pl/mezczyzni-ktorzy-gwalca-spis-tresci/
2. Antynatalizm i domknięcie serii XYZ
Odliczaliśmy: 3 – Benatar, 2 – Giraud, i teraz jest w końcu 1! W serii XYZ po wielu miesiącach prac udało nam się przygotować III wydanie naszej pierwszej książki. Tym razem Antynatalizm Mikołaja Starzyńskiego wzbogaci się o przedmowę autora oraz – jeśli wszystko dobrze pójdzie – trzy dodatkowe parustronicowe aneksy, przekłady tekstów: Ulricha Horstmanna, Bestia; Théophile’a de Girauda, Sztuka gilotynowania rodzicieli i Karima Akermy, Antynatalizm (to na razie robocze tytuły). Dokonaliśmy też kilku drobnych zmian i wprowadziliśmy liczne poprawki. Książka najprawdopodobniej ukaże się w październiku tego roku (właśnie nanosimy ostatnie zmiany i zlecamy druk próbny). Jeśli macie ochotę, możecie zamówić ją przedpremierowo i taniej na naszej stronie: https://tnsa.pl/produkt/antynatalizm-o-niemoralnosci-plodzenia-dzieci-mikolaj-starzynski-wydanie-iii/
3. Chłopcy i mężczyźni
We wrześniu otrzymaliśmy ukończony przekład książki Richarda V. Reevesa Of Boys and Men, który na tę chwilę nosi tytuł Chłopcy i mężczyźni. Dlaczego współcześni mężczyźni przeżywają trudności, dlaczego to ważne i co z tym zrobić?. Publikacja zapowiada się naprawdę ciekawie, spójrzcie choćby na spis treści: https://tnsa.pl/chlopcy-i-mezczyzni-spis-tresci/ Prace nad nią prawdopodobnie przebiegać będą sprawnie (wow, to nie w naszym stylu!) – z premierą celujemy na grudzień tego roku.
Co u innych?
(czyli wartościowe rzeczy u naszej „konkurencji”)
Przede wszystkim – wszyscy, którzy są zainteresowani tematyką antynatalizmu, niech zerkną na czasopismo „Filozofuj”. Jego kolejny numer poświęcony będzie w całości tej tematyce. Jeśli możecie, wspomóżcie też wydawcę, który zbiera fundusze na pokrycie kosztów publikacji: https://zrzutka.pl/5fcksv
Karakter wypuścił interesującą pozycję na temat historii społeczności wydawniczej w czasach PRL-u. Wy-Twórcy książek autorstwa Jacka Mrowczyka to to, czego nam – osobom z wielkim uznaniem spoglądającym na naszych edytorskich mistrzów – brakowało od dawna na polskim rynku. Zacieramy rączki!
Wydawnictwo Zysk i S-ka opublikowało książkę pt. Zlituj się nad czytelnikiem. Zasady twórczego pisania autorstwa Suzanne McConnell, byłej uczennicy Kurta Vonneguta. „Vonnegut – jak pisze Wydawca – nieraz w swoich powieściach, esejach i wypowiedziach poruszał zagadnienia związane z pisarskich rzemiosłem, jednak nigdy wcześniej nie ukazała się książka w całości poświęcona jego naukom. McConnell […] przeprowadza czytelnika przez labirynt wskazówek pisarza, przywołując doświadczenia z życia Vonneguta, opowiadając anegdoty o nim i pokazując, w jaki sposób wszyscy możemy skorzystać z jego mądrości”.
Na koniec Copernicus Center Press rozbija bank książką Sabine Hossenfelder pt. Czy Wszechświat myśli? I inne ważne pytania nauki. Ten niepozorny tytuł i jeszcze bardziej niepozorny opis na stronie wydawcy skrywa naprawdę wartościową pozycję na temat współczesnych problemów teoretycznych i popularnych mitów na temat fizyki. Autorka – będąc twardo stąpającą po ziemi fizyczką teoretyczną – wyraźnie rozdziela fakty od wiary i domysłów, w doskonałym stylu prowadzi nas przez rozmaite zagadnienia, nie pozostawiając suchej nitki na wszelkich pop-fizykach w stylu koncepcji życia w symulacji komputerowej czy na chwiejącej się u swoich podstaw teorii strun. Pozycja zdecydowanie warta lektury i naszego drogocennego czasu, no, spójrzcie: „W swojej karierze musiałam przeczytać niebywałą liczbę napisanych w dobrej wierze wprowadzeń do mechaniki kwantowej, w których pojawiają się kwantowe buty, kwantowe monety, kwantowe pudełka i całe zoo kwantowych zwierząt, które wchodzą i wychodzą z tych pudełek. Jeśli naprawdę rozumiesz takie wyjaśnienia, to jestem pełna podziwu, ponieważ gdybym nie wiedziała wcześniej, jak działa mechanika kwantowa, to po przeczytaniu takich objaśnień nadal tkwiłabym w niewiedzy” (s. 145).
Antykwariat
(wartościowe publikacje stare)
Czasopisma „The Economist” nikomu nie trzeba przedstawiać. Na łamach tego znakomitego periodyku pod koniec lat 50. XX wieku ukazał się tekst C. Northcote’a Parkinsona zawierający tzw. „prawo Parkinsona”, czyli humorystyczny opis działania machiny biurokratycznej. Później Parkinson esej ten razem z kilkoma innymi swoimi tekstami wydał w postaci książki, która ukazała się pod tytułem Prawo Parkinsona (jej przekład na język polski w dalszym ciągu jest dostępny w sieci). Jest to nie tylko zabawna, ale też wielce ciekawa i pouczająca pozycja, która beztrosko ukrywając się za kotarą komediowego absurdu, wyprowadza celną i – jak się wydaje – ponadczasową krytykę rządów i publicznej administracji. Książka Parkinsona jest też doskonałym przykładem tego, że nie trzeba mówić dużo, by powiedzieć wiele. Gorąco polecamy!
A jeśli interesują Was inne mniej lub bardziej stare książki, to w naszym sklepie na Allegro mamy sporo różnych tytułów, które w wakacje otrzymaliśmy jako darowiznę. Ich sprzedaż pokrywa koszty działania naszej organizacji oraz wydanie nowych publikacji. Jeszcze nie wszystko udało nam się dodać do katalogu – z czasem lista książek będzie się powiększać – ale już teraz zapraszamy tutaj: https://allegro.pl/uzytkownik/TNSA
Cytat
(na zakończenie)
Ponieważ zbliżające się wybory parlamentarne odbywają się w atmosferze wyjątkowej wręcz ogłady, kultury, szacunku dla przeciwnika i ogólnego miłosierdzia, tym razem wybraliśmy fragment z opisywanej wyżej pracy Parkinsona, „ku pokrzepieniu serc” na temat polityków wszelkiej maści:
„Jeśli mówca znajduje się po tej samej co on stronie Izby, będzie wołał: «Doskonale! Brawo!». Jeśli zaś mówca jest kimś ze strony przeciwnej, może spokojnie wołać: «Hańba!» lub tylko «Oooo!». Nieco później, być może, będzie miał czas zapytać sąsiada, na jaki temat toczy się debata. Jednakże, ściśle mówiąc, nie ma potrzeby tego robić. W każdym razie wie tyle, żeby nie strzelić gola do własnej bramki.
Ludzie siedzący po przeciwnej stronie mylą się całkowicie i wszystkie ich argumenty są zwykłymi bzdurami. I odwrotnie: ludzie siedzący po tej samej stronie są prawdziwymi mężami stanu, a ich mowy są szczególnym połączeniem mądrości, elokwencji i umiarkowania. Nie sprawia też najmniejszej różnicy fakt, czy on sam studiował politykę w Harrow, czy też próbował szczęścia w Aston Villa. W obydwu szkołach nauczył się, kiedy należy wydawać okrzyki radosne, a kiedy obelżywe. […] Gdyby ławy nie stały naprzeciw siebie, nikt nie potrafiłby odróżnić prawdy od fałszu, mądrości od głupoty – chyba że naprawdę wszystkiemu by się przysłuchiwał. Ale słuchanie wszystkiego byłoby śmieszne, gdyż połowa przemówień i tak zawiera przecież same nonsensy”.
– C. Northcote Parkinson, Prawo Parkinsona, czyli w pogoni za postępem, z języka angielskiego przełożył Juliusz Kydryński
Czołem
TNSA
Jeśli doceniasz to, co robimy, możesz wesprzeć nas drobną kwotą na https://buycoffee.to/tnsa Zebrane pieniądze przeznaczamy na wydanie wartościowych i potrzebnych książek. Dziękujemy!