Szukaj
Close this search box.

Newsletter #2

Drodzy Czytelnicy, Drogie Czytelniczki, z nadchodzącą szybkimi krokami jesienią i z nowym rokiem akademickim przesyłamy Wam kolejny numer naszego „wiadomościolistu”.

Projekt książki „Mężczyźni, którzy gwałcą. Psychologia oprawcy”

Prezentujemy projekt typograficzny książki „Mężczyźni, którzy gwałcą. Psychologia oprawcy”. Książka ta jest podstawową lekturą dla osób, które zajmują się sprawcami lub ofiarami gwałtu. Skupia się na psychologicznych i emocjonalnych czynnikach predysponujących do przemocy seksualnej oraz dostarcza narzędzi do zrozumienia historii, stylu życia i motywacji gwałcących mężczyzn.

Newsletter #1

Właśnie czytacie nasz pierwszy numer newslettera. Postanowiliśmy raz na jakiś czas wysyłać Wam garść ważnych informacji dotyczących naszej działalności oraz aktualnych wydarzeń ze świata nauki i książek. Jeśli macie jakieś uwagi lub chcielibyśmy wpłynąć na kształt naszego biuletynu – zapraszamy do kontaktu. Tymczasem, nie przedłużając, prezentujemy Wam jego pierwsze wydanie.

Warunki pracy redaktorów i korektorów

Pod koniec 2021 roku Towarzystwo Naukowe im. Stanisława Andreskiego przeprowadziło krótką ankietę w środowisku redaktorów i korektorów. Naszym celem było zebranie odpowiedzi na kilka kluczowych dla naszego zawodu pytań. Poniżej przedstawiamy uzyskane wyniki razem z krótkim komentarzem. Oczywiście, przedstawione tutaj dane nie mają „wartości statystycznej”. Jednakowoż są one na tyle jaskrawe, że wskazują na pewne istotne z naszego punktu widzenia problemy.

Jak znaleźć wydawcę?

Wybór odpowiedniego wydawcy dla książki naukowej jest kluczowy zarówno dla autorów, jak i dla samych czytelników. Od tego kluczowego wyboru nierzadko zależą tak losy badacza, jak jego dzieła. Co więcej, gdy już raz zdecydujemy się na konkretnego wydawcę i podpiszemy umowę, przerwanie procesu wydawniczego i wycofanie książki w przypadku wystąpienia kłopotów będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Niniejszy poradnik porusza problemy, o których zwykle nie mówi się autorom, ponieważ wiedza autorów o kulisach pracy nad książkami nikomu tak naprawdę nie jest na rękę. I choć tekst ten nie wyczerpuje tematu, to jednak daje szeroką perspektywę trudności, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć podczas dokonywania tej ważnej w naukowym życiu decyzji.

Redaktorzy i redaktorki – bestiariusz

Mało który autor może liczyć na takie wartościowe porady, jakie otrzymał Karol Marks od swojej matki, Henrietty Pressburg. Dlatego dobry redaktor to skarb tak dla autora, jak dla wydawnictwa. Niemniej oddając swój tekst w ręce redaktora, zawsze trzymaj rękę na pulsie. Redaktorzy to tylko ludzie. Choć nie każdy autor – po bataliach, jakie przyjdzie mu stoczyć w drodze do wydania – przystałby na pomysł, by klasyfikować nasz gatunek wojowników kałamarza jako sapiens! Dlaczego tak się dzieje?

O wydaniu „Najlepiej – nie urodzić się”

Tuż po wydaniu książki „Najlepiej – nie urodzić się” zaczęły do nas docierać pytania od naszych Czytelników i Czytelniczek o formę książki. Niektórzy byli przekonani, że mają do czynienia z produktem wadliwym, a inni – z niedokończonym. Z naszej perspektywy było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ jako osoby od lat pracujące z książkami żyliśmy w przekonaniu, że zastosowane przez nas środki będą jak najbardziej zrozumiałe dla wszystkich Odbiorców. Tymczasem miał okazję spotkać się z niestandardowymi rozwiązaniami edytorskimi. I dlatego przygotowaliśmy niniejszy tekst, będący wstępem i zaproszeniem do poznania technik i zabiegów zastosowanych w pierwszym wydaniu książki „Najlepiej – nie urodzić się”. Pozostańcie z nami do samego końca, bo na samym końcu kierujemy do Was – naszych Czytelników i Czytelniczek – specjalną prośbę.

„Antynatalizm”

„Antynatalizm. O niemoralności płodzenia dzieci” to publikacja wyjątkowa na polskim rynku. Jej autor, pisząc przystępnym językiem o rzeczach trudnych i kontrowersyjnych, stawia ważne pytanie: czy my, ludzie, mamy moralne prawo do tego, by się rozmnażać i skazywać nasze dzieci na życie, które często jest bolesne i trudne? Zebrane w pracy argumenty skłaniać nas mogą do udzielenia przeczącej odpowiedzi. I choć z częścią z nich być może trudno będzie nam się zgodzić, książka na długo pozostanie w naszej pamięci.

„Najlepiej – nie urodzić się”

Powszechnie uważa się, że „Najlepiej – nie urodzić się” to najważniejsza książka na temat antynatalizm. Jej autor, profesor filozofii na Uniwersytecie Kapsztadzkim, dowodzi, że powoływanie na świat kolejnych istot nieodłącznie wiąże się ze skazywaniem ich na cierpienie. Dlatego też, jego zdaniem, powinniśmy kategorycznie przestać się rozmnażać. I ostatecznie doprowadzić tym całą ludzkość do naturalnego wymarcia.