Drodzy Czytelnicy, Drogie Czytelniczki,
właśnie czytacie nasz pierwszy numer newslettera. Postanowiliśmy raz na jakiś czas wysyłać Wam garść ważnych informacji dotyczących naszej działalności oraz aktualnych wydarzeń ze świata nauki i książek. Jeśli macie jakieś uwagi lub chcielibyśmy wpłynąć na kształt naszego biuletynu – zapraszamy do kontaktu. Tymczasem, nie przedłużając, prezentujemy Wam jego pierwsze wydanie.
Wydarzenia
(aktualności z życia TNSA)
1. Dzisiaj, to znaczy w piątek, 12 maja 2023 roku o godz. 20:00, na ul. Krakowskiej 34/5 w Krakowie (k34.pl) odbędzie się spotkanie promocyjne wokół książki Theophile’a de Girauda „Zbawienna bezdzietność. Antynatalizm we wczesnym chrześcijaństwie”. Tym razem podczas wydarzenia promocyjnego będziemy gościć profesor Joannę Hańderek, z którą porozmawiamy o problematyce poruszanej przez naszego autora. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/227081793297609
2. W kwietniu projekt graficzny książki Davida Benatara „Najlepiej – nie urodzić się” autorstwa Michała Dziadkowca otrzymał nominację w organizowanym od ponad 60 lat prestiżowym konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek pt. „Najpiękniejsze Polskie Książki”. Ogłoszenie i wręczenie nagród oraz wyróżnień odbędzie się 25 maja podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie: https://targiksiazkiwarszawa.pl/ Jest nam bardzo miło, że mogliśmy znaleźć się w tak znakomitym gronie. Tymczasem zbliżamy się do końca prac nad drugim wydaniem tej książki. Śledźcie nasze media społecznościowe, w których będziemy informować o dostępności tego tytułu.
Wokół książek
(na temat naszych publikacji)
1. „Mężczyźni, którzy gwałcą. Psychologia oprawcy” (A. Nicholas Groth, H. Jean Birnbaum)
Tak brzmi roboczy tytuł pracy, która ukaże się jako kolejna z naszym logo. Pierwotnie została ona wydana w wydawnictwie Springer, pod koniec lat 70. XX wieku. Dzieło Nicholasa Grotha nie tylko ukazuje pełne spektrum psychologii oprawców, lecz jest także cennym źródłem wiedzy na tematy ludzkiej natury, a dokładnie – ludzkich wynaturzeń. Pozwala zrozumieć przyczyny zachowań niemieszczących się w żadnych powszechnie przyjętych ramach. Książka zawiera ogromną liczbę wypowiedzi sprawców i mimo trudności poruszanej problematyki jest napisana przystępnym językiem. Szczerze mówiąc, na ten moment nie wiemy jeszcze, w jaki sposób promować ten tytuł. Z jednej strony jest to praca mało znana, bardzo ważna i arcyciekawa, z drugiej – bezpośrednie obcowanie z jej treścią dla wielu może okazać się zbyt dużym wyzwaniem (niektórzy angielskojęzyczni czytelnicy informowali, że z uwagi na ciężar emocjonalny nie potrafili przebrnąć przez całość). W tym momencie pracujemy nad redakcją merytoryczną przekładu, który wykonała dla nas Amata-Jo Papaj. Premierę planujemy na jesień tego roku. Na naszym Facebooku znajdziecie spis treści oraz wybrane fragmenty.
2. „The Second Sexism. Discrimination Against Men and Boys” (David Benatar) oraz „Of Boys and Men. Why the Modern Male Is Struggling, Why It Matters, and What to Do about It” (Richard V. Reeves)
Tematyka praw mężczyzn oraz dyskryminacji mężczyzn ze względy na płeć stała się dla nas w ostatnim czasie niezwykle istotna. Są to zagadnienia rzadko podejmowane w mediach oraz pracach naukowych. Naszym drobnym wkładem chcemy wypełnić tę lukę, publikując dwie książki. Obok „The Second Sexism” Davida Benatara planujemy wydanie przekładu „Of Boys and Men” Richarda Reevesa (jesteście pierwszymi osobami, które oficjalnie dowiadują się o tej książce). Więcej informacji na temat pracy Reevesa podamy w niedalekiej przyszłości. Tymczasem zapraszamy do odwiedzenia strony pierwotnego wydawcy, gdzie znajdziecie krótki jej opis: https://www.brookings.edu/book/of-boys-and-men/ Przekład pracy Davida Benatara wykona Patryk Gołębiowski, a Richarda Reevesa – Rafał Śmietana. Korzystając z okazji, zachęcamy do zwrócenia uwagi na działalność Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn: https://www.facebook.com/schmorgpl/ Jest to nowo powstała, lecz prężnie działająca organizacja, która zajmuje się problemami poruszanymi m.in. w przygotowywanych przez nas publikacjach.
3. „Zbawienna bezdzietność. Antynatalizm we wczesnym chrześcijaństwie” (Theophile de Giraud) oraz seria „XYZ”
Po książkach Mikołaja Starzyńskiego oraz Davida Benatara przyszedł czas na nieco krótszą formę. Tym razem jest to esej belgijskiego autora w tłumaczeniu Patryka Gołębiowskiego. Przekład z języka francuskiego został opatrzony przypisami od redakcji oraz komentarzem w formie posłowia. Nasza nowość wydawnicza jest już Wam zapewne znana, lecz warto nadmienić, że otwiera ona nową serię o nazwie „XYZ”. Będziemy w niej publikować zbliżone tematycznie, wartościowe dzieła polskich i zagranicznych autorów. W serii tej ukaże się m.in. „The Human Predicament: A Candid Guide to Life’s Biggest Questions” Davida Benatar (czym dopniemy „trylogię” tego autora).
Zadzwoń po papiery, czyli call for papers
(zaproszenie do publikowania)
Tytuł tego działu podpowiedział na „nieomylny” Google Translator. Widać algorytmy odpowiedzialne za humor „są coraz lepsze i niedługo wszystkim nam odbiorą pracę”! 😉
A teraz na (bardzo) poważnie. Życie osób rozpoczynających karierę naukową naznaczone jest licznymi trudnościami. Jak wynika z badań prowadzonych na całym świecie, ogromny procent młodych badaczy i badaczek boryka się problemami psychicznymi i emocjonalnymi. Brak perspektyw, zatrudnienia, wsparcia, szacunku, a także punktoza, wyścig szczurów oraz ogólna beznadzieja często doprowadzają ich na skraj załamania nerwowego. Chcieliśmy wszystkim takim osobom dać możliwość opowiedzenia o swoich utrapieniach, podzielenia się z innymi swoimi przeżyciami. Wiemy, że jest to trudne – sami mamy za sobą podobne doświadczenia – jednak wspólne stawianie czoła problemowi jest potrzebne, ponieważ dotyczy on nie tylko jednostek, lecz także całej – jak to się określa – kultury „publish or perish”. Jeśli jesteś jedną z takich osób, napisz do nas (także anonimowo) na kontakt@tnsa.pl – niebawem rozpoczniemy nabór tekstów do naszej nowej książki. Postaramy się w niej zaprezentować historie ludzi nauki borykających się z problemami psychicznymi, a także wskazać przyczyny jednej z najpoważniejszych współczesnych patologii świata akademickiego.
Jeśli doceniasz to, co robimy, możesz wesprzeć nas drobną kwotą na https://buycoffee.to/tnsa Zebrane pieniądze przeznaczamy na wydanie wartościowych i potrzebnych książek. Dziękujemy!
Co u innych?
(czyli wartościowe rzeczy u naszej „konkurencji”)
1. Warsztaty Typografii i Projektowania Książki
D2D.pl w dniach 1–4 czerwca 2023 roku organizuje kolejną edycję warsztatów. Ich szkolenia z zakresu InDesigna, Worda oraz typografii są znane i cenione w całej Polsce. Jako uczestnicy niektórych kursów organizowanych przez tę pracownię i wydawnictwo gorąco je polecamy. Więcej informacji: https://d2d.pl/kursy-i-warsztaty/warsztaty-typografii-i-projektowania-ksiazki-1-4-czerwca-2023/
2. „Porażka myślenia” (Alain Finkielkraut)
W Państwowym Instytucie Wydawniczym niedługo ukaże się przekład książki Alaina Finkielkrauta pt. „Porażka myślenia” (tłum. Maryna Ochab). Jest to kolejna pozycja z serii „Plus minus nieskończoność” („Biblioteka Myśli Współczesnej”). Więcej informacji: https://piw.pl/pl/porazka-myslenia
3. „Sakiewka i życie. Gospodarka i religia w średniowieczu” (Jacques Le Goff)
Wydawnictwo Aletheia zapowiedziało ukazanie się przekładu pracy Jacques’a Le Goffa pt. „Sakiewka i życie. Gospodarka i religia w średniowieczu” (tłum. Hanna Zaremska). Jest to kolejne polskie wydanie tego tytułu. Więcej informacji: https://www.aletheia.com.pl/tytul/341/sakiewka-i-zycie-gospodarka-i-religia-w-sredniowieczu
Antykwariat
(wartościowe publikacje stare)
1. „Rewolucja kopernikańska” (Włodzimierz Zonn)
Ta niewielka książka wybitnego polskiego astronoma, Włodzimierza Zonna, to nie tylko krótki opis życia i działalności naukowej Mikołaja Kopernika. Autor na kartach swojej pracy w mistrzowski sposób – na przykładzie rewolucji kopernikańskiej – wyjaśnia, czym jest postęp w nauce i co stanowi jej sedno. Szczególnie zapada w pamięć fragment, w którym porównuje model ptolemejski do kopernikańskiego, podkreślając, że Kopernik opracował nie tyle teorię kontrowersyjną, co taką, która pozwalała z większa dokładnością przewidywać zjawiska astronomiczne. Jej sukces zasadzał się więc na tym, że była ona bardziej praktyczna niż modne w jego czasach skomplikowane modele oparte na epicyklach ciał niebieskich. Warto sięgnąć po tę książkę, ponieważ bez wątpienia jest ponadczasowa. https://lubimyczytac.pl/ksiazka/167573/rewolucja-kopernikanska
Cytat
(na zakończenie)
„Mądrość człowieka zależy od równowagi między wiedzą a niewiedzą. Wiedza nie powinna zubażać niewiedzy. Wraz z każdą odpowiedzią powinno budzić się pytanie, odległe i pozornie z nią nie związane, które dotąd drzemało skulone. Ten, kto ma wiele odpowiedzi, powinien mieć jeszcze więcej pytań” – Elias Canetti, Prowincja ludzka. Zapiski 1942–1972, tłum. Maria Przybyłowska, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1996.
Do zobaczenia na Krakowskiej 34!
PozdrowieniaTNSA
Jeśli doceniasz to, co robimy, możesz wesprzeć nas drobną kwotą na https://buycoffee.to/tnsa Zebrane pieniądze przeznaczamy na wydanie wartościowych i potrzebnych książek. Dziękujemy!
Creator | Association of New York Scientists |
Title | Association of New York Scientists Newsletter, March 17, 1947 |
Date | 1947-Mar-17 |
Collection | Science History Institute |