Kategoria: O mężczyznach

Czym jest drugi seksizm?

Seksizm ma negatywny wpływ nie tylko na kobiety i dziewczęta, lecz również mężczyzn i chłopców. Choć jego przejawy w przypadku tej pierwszej grupy są powszechnie znane, niewielu ludzi przyjmuje do wiadomości lub traktuje poważnie fakt, że mężczyzn dyskryminuje się — często i dość poważnie — ze względu na płeć. Podstawowym celem niniejszej książki jest zwrócenie uwagi na ten „drugi seksizm” i udzielenie odpowiedzi na argumenty osób, które zaprzeczają jego istnieniu.

O „Drugim seksizmie” Davida Benatara

Benatar nie jest ani feministą, ani antyfeministą, choć bywa podejrzewany o to drugie. Nie kupuje żadnej gotowej ideologii, każdej rzucając rękawicę. Interesuje go sprawiedliwość i moralność, a na realizowanie tych wartości nie ma jednego przepisu. Przygląda się różnym, analizując każdy składnik oddzielnie, pod mikroskopem swojego obsesyjnie wręcz racjonalistycznego (co nie znaczy, że zawsze słusznego) myślenia. Jeśli już wkładać go do jakiejś ideologicznej szufladki, byłaby to szeroko rozumiana postępowość i egalitaryzm.

Rozmowa: Jakie problemy mają współcześni mężczyźni?

Dwóch mężczyzn rozmawia o mężczyznach. O emocjach, problemach i wyzwaniach, ale także – a może przede wszystkim – o bliskości, uczuciach i wzajemnym zrozumieniu. W podkaście „Inna Kultura” Jan Urbanowicz spotkał się z Wojciechem Czuszem, redaktorem inicjującym polskie wydanie książki Richarda V. Reevesa pt. „Chłopcy i mężczyźni”.

Ślepota postępowców, czyli polityczna lewica neguje fakty

Nasze życie polityczne uległo zatruciu do tego stopnia, że ludzie lewicy są niemal niezdolni do poważnej dyskusji na temat problemów chłopców i mężczyzn, nie wspominając o wypracowaniu jakichkolwiek rozwiązań w tej dziedzinie. Tak oto tracimy kolejną szansę. Najbardziej wpływowi orędownicy równości płci, z których wielu znajduje się po liberalnej stronie spektrum politycznego, powinni przyjąć bardziej wyważony punkt widzenia. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że chłopcy i mężczyźni poszukają zrozumienia gdzie indziej.

Szewska pasja, czyli polityczna prawica chce cofnąć czas

Konserwatyści zwracają więcej uwagi niż progresywiści na piętrzące się problemy chłopców i mężczyzn. Ich program okazuje się jednak równie nieżyciowy. Zamiast pomagać mężczyznom przystosować się do nowego świata, konserwatyści mamią ich obietnicami tego, co minęło. Na krótką chwilę przynosi to ulgę emocjonalną. Ale my nie potrzebujemy środków przeciwbólowych, lecz skutecznego lekarstwa.

O „Chłopcach i mężczyznach” Richarda V. Reevesa

Być może zbyt często „importujemy” debaty z USA. To tam, w technologicznym i akademickim centrum świata, zazwyczaj rozwijają się i upowszechniają nowe myśli. To również tam ze względu na postęp i nierówności – klasowe, rasowe i płciowe – najłatwiej zauważyć wiele nowych problemów społecznych. Czasem jednak amerykańskie problemy nie występują w takiej samej skali w Polsce. Problemy chłopców i mężczyzn, na które zwraca uwagę Richard Reeves, nie są jednak jednym z tych przypadków, w których amerykańskie doświadczenia nie mają odniesienia do realiów polskich.

„Chłopcy i mężczyźni” Richarda V. Reevesa – recenzja

Rewolucja feministyczna, która trwa, z mniejszym lub większym natężeniem, ale nieprzerwanie od ponad stu lat, jest oznaką postępu i rozwoju ludzkości. Nie pomogą utyskiwania konserwatystów, pohukiwania ultraprawicy ani nienawistne skowyty internetowych redpillowców. Tego nie da się już zatrzymać. Na szczęście. Na szczęście też, poza wyżej wymienionymi grupami frustratów w krótkich spodenkach, wśród rodzaju męskiego znajduje się coraz więcej osobników, którzy zdają sobie z tego sprawę. Zauważają , że nowy porządek, zastępując z wolna znany i lubiany patriarchat, nie daje im nic w zamian. W każdym razie nic równie wygodnego i niewymagającego wysiłku.

Kongres Mężczyzn

Dlaczego mężczyźni żyją krócej? Dlaczego ponad 80% samobójstw jest popełnianych przez mężczyzn? Czemu chłopcy uczą się gorzej od dziewczynek i są mniej wyedukowani? M.in. na te pytania odpowiadali prelegenci pierwszego w Polsce Kongresu Mężczyzn, który odbył się w Krakowie. Specjaliści z różnych dziedzin dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Wojna Idei: Czy trwa „kryzys męskości”?

„Na temat źródeł «kryzysu męskości» trwają spory, wskazujące najrozmaitsze, nie tylko kulturowe przyczyny zmian w sposobie, w jaki mężczyźni postrzegają samych siebie oraz w jaki realizują swoją męskość” — Wojna Idei